Mutfakta Kışlık Hazırlıklar

Kış yaklaşırken, hepimizin yaptığı belli hazırlıklar vardır. Turşular kurulur, reçeller yapılır, domatesler biberler kavanozlara doldurulur.

Daha uzun geceler, daha uzun evde oturmalar, daha çok kar, daha çok soğuk. Yerine göre güzel.

Eğer uzun kış günlerini güzel değerlendirmek için mutfağa giriyorsan güzel. Mutfaklarınızda keyifli ve güzel hazırlıklar yaparak kışı bereketli ve lezzetli geçirmenizi sağlayacak pratik ve lezzetli tarifleri sizler için listeliyoruz.

Bizler listemizde ilk aklımıza gelenleri paylaştık. Sizler de mutfaklarınız da kış için hazırladıklarınızı bizler ile paylaşırsanız, listemizi paylaşımlarınız ile daha da büyütebiliriz.1. Biber Turşusu

Birbirinden güzel turşularımızdan biri var ilk sırada. Pazarda çeşit çeşit biberleri görünce dayanamıyoruz, koşuyoruz mutfağa.

Biber Turşusu Tarifi
Mutfak: Ayşe

2. Tarhana

Kış aylarının vazgeçilmezi Tarhana Çorbası Türk Mutfağı'na özgü oldukça besleyici bir yemektir. Yaz aylarının sonuna doğru yapılır ve kış boyunca tüketmek üzere stoklanır. Tarhana çorbası sabah kahvaltısı da dahil olmak üzere her öğün tüketilebilir. Eskiden imkanlar kısıtlı olduğu için her türlü yiyeceği kurutarak saklandığından, yoğurdun saklama yolu araştırılırken tarhana çorbasının bulunduğu rivayet edilmektedir.

Tarhana Tarifi
Mutfak: Mutfak Sırlarım

3. Domates Salçası

Yemeklerin lezzetini katlayarak arttırmanın tarihi çok eskidir. Domates Salçası Türk Mutfağı'nın baş tacı yemeklerin vazgeçilmez lezzet kaynağıdır. Domates Salçası tarifimizle kış boyunca kendi mutfağımızda hazırladığımız salçamız ile yemeklerimizin lezzeti bir kat daha artacak.

Domates Salçası Tarifi
Mutfak: Şefin Durağı

4. Ev Yapımı Erişte

Mis kokulu taze eriştenin de tadı bir başka olur. İncecik kesilen yufkalar, et suyunda tam kıvamında pişirilir. Dayanılmaz çekiciliğiyle de sofradaki yerini alır. Bu kış yine enfes yemeklere dönüşecek kendi mutfağımızda hazırladığımız doğal ve bir o kadar lezzetli erişte tarifimiz.

Ev Yapımı Erişte Tarifi
Mutfak: TC. Türkan

5. Kışlık Taze Fasulye

Kışlık hazırlıklarımız son hızıyla devam ediyor kolay değil artık sonbahardayız ve yavaş yavaş kışa doğru ilerliyoruz hazırlıkları hızlandırmalıyız!
Buradan yola çıkarak taze fasulyeyi dondurucuya nasıl koyarsak daha lezzetli olur bu tarifimizde sizler için hazırladık.

Kışlık Taze Fasulye Tarifi
Mutfak: Miray

6. Evde Siyah Zeytin Yapımı

Birçok gıda maddesi ve benzeri kimyasalların havalarda uçuştuğu bu günlerde en güzel ve doğal zeytinlerimizi kendi mutfağımızda yapıyoruz. Bu tarifimiz ile Siyah Zeytin yapımının pratik ve püf noktalarını sizler ile paylaşıyoruz.

Evde Siyah Zeytin Nasıl Yapılır
Mutfak: Miray

7. Kışlık Türlü

Birbirinden besleyici sebzeleri uzun bir kış tüm tazeliği ile saklayabileceğimiz tüm lezzetiyle sofralarımızda yer verebileceğimiz Türk Mutfağı'nın vazgeçilmez lezzetlerinden bir tanesi.

Kışlık Türlü Tarifi
Mutfak: Gamze

8. Domatesli Acı Biber Sosu

Sofralarınıza lezzet katacak, bütün kış tazeliği ve lezzetini kaybetmeden saklayabileceğiniz leziz mi leziz bir tarifimiz var. Tüm ince detayları eğlenceli anlatımıyla hazırlanan bu tarifimizi sizler ile paylaşıyoruz.

Domatesli Acı Biber Sosu
Mutfak: Mutfağımdaki Fısıltılar

9. Kışlık Menemen Sos

Taze yaz sebzeleri ile hazırlanan bir menemen kadar daha lezzetli ne olabilir ki? İşte bu tarifimiz ile enfes menemen harcımızı yazın taze taze hazırlayarak uzun kış aylarında aynı tazeliği ve lezzeti ile sofralarımıza taşıyoruz.

Kışlık Menemen Sos Tarifi
Mutfak: Deniz

10. Salatalık Turşusu

Türk Mutfağı'nın vazgeçilmez lezzetlerinden bir tanesi! Nohut'un, Kuru Fasülye'nin yanında turşunun eksik olduğu bir sofrayı biz hayal edemedik ve sizler için bu tarifimizi hazırladık.

Salatalık Turşusu
Mutfak: Lezzetli Sofralar
Leziz Yemeklerim
Leziz Yemeklerim
Leziz Yemeklerim
Leziz Yemeklerim