Sıkça Sorulan Sorular

 • Nasıl Tarif Eklerim?

  Tek Fotoğraflı Tarif Nasıl Eklerim (Videolu Anlatım)


  Çok Fotoğraflı (Yapım Aşamalı) Tarif Nasıl Eklerim (Videolu Anlatım)


  Leziz Yemeklerim'e bilgisayarınız, tablet veya telefonunuz üzerinden tarif ekleyebilirsiniz.

  Bilgisayarınız üzerinden tarif eklemek için sağ üst de yer alan Tarif Gönder ‘e tıklayarak Tarif Gönder sayfasına ulaşabilirsiniz.  Tabletiniz üzerinden tarif eklemek için yine sağ üst de yer alan Tarif Gönder İşaretine tıklayarak Tarif Gönder sayfasına ulaşabilirsiniz.  Telefon üzerinden tarif eklemek için Giriş (Bkz: Nasıl Üye Olurum?) yaptıktan sonra yine sağ üst de yer alan kullanıcı resminizin yanında yer alan ok işaretine (v) tıklayarak açılan kullanıcı menüsü üzerinden Tarif Gönder tıklayarak Tarif Gönder sayfasına ulaşabilirsiniz.  Tarif Gönder sayfasına ulaştığınızda karşınızda aşağıda yer alan görseldeki gibi bir ekran ile karşılanırsınız. Burada gireceğiniz tarifinizin türünü seçmeniz gerekmektedir. Leziz Yemeklerim 2 türde yemek tarifi sunumu içermektedir. Temel olarak tamamen aynı yapıya sahip olan bu türlerden 1. si sadece sunum görseline sahip tarif türüdür ve bu sayfa da Tek Fotoğralı Tarif Gönder seçeneği ile belirtilmektedir. 2. tür ise aşamalı olarak anlatılan ve aşama görsellerini ekleneceği türü belirtmektedir ve bu sayfada Çok Fotoğraflı Tarif Gönder seçeneği ile belirtilmektedir. Bu seçeneklerden bir tanesi seçilerek Tarif Gönder ekranına geçilebilir.  Tarif Gönder sayfasında tarifinize ait görsel yüklemeniz gerekmektedir.

  Tarif Gönder sayfasında yer alan Tarif Görseli alanına tıklayarak tarifinize ait görseli bilgisayarınızdan, tablet veya telefonunuzdan seçerek yükleyebilirsiniz.(Fotoğraf eklenmesi zorunludur)  Tarif Gönder sayfasında tarifinize Tarif Adı bilgisi eklemeniz gerekmektedir. Tarif Gönder sayfasında yer alan Tarif Adı bilgisini tarifinize ait anlaşılır, öz ve açıklayıcı bir isim bilgisi ile doldurulmalıdır.(Bu alanın doldurulması zorunludur)

  Tarif Gönder sayfasında tarifinize Kategori bilgisi eklemeniz gerekmektedir. Tarif Gönder sayfasında yer alan Kategori bilgisini tarifinize ait listelenen kategorilerden en uygun olanı seçilmelidir.(Kategori seçimi zorunludur)

  Tarif Gönder sayfasında tarifinize ait toplam Pişirme Süresini dakika cinsinden eklemeniz gerekmektedir. Tarif Gönder sayfasında yer alan Pişirme Süresi sadece rakam kullanarak girilmelidir. (Bu alanın doldurulması zorunlu değildir)

  Tarif Gönder sayfasında tarifinize ait toplam Hazırlama Süresi dakika cinsinden ve sadece rakam kullanarak girilmelidir. Tarif Gönder sayfasında yer alan Hazırlama Süresi sadece rakam kullanarak girilmelidir. (Bu alanın doldurulması zorunludur)

  Tarif Gönder sayfasında yer alan Kişi Sayısı tarifiniz için uygun kişi miktarını belirtmektedir. Kişi Sayısı bilgisi sadece rakam kullanarak girilmelidir. (Bu alanın doldurulması zorunludur)

  Tarif Gönder sayfasında yer alan Kalori tarifiniz için 1 Porsiyona Ait kalori bilgisini belirtmektedir. Kalori bilgisi sadece rakam kullanarak girilmelidir. (Bu alanın doldurulması zorunlu değildir)  Tarif Gönder sayfasında yer alan ve Aşamalı Türde gönderilen tariflerde her bir aşama veya tüm aşamaları anlatan görsel bilgisinin eklenmesi zorunludur. Bu adım sadece 2. türde belirtilen Çok Fotoğraflı Tarif Gönder seçeneği için geçerlidir. Bu alanda aşamaya ait hazırlanış bilgisi girilerek bu aşamayı daha iyi açıklamak için ilgili fotoğrafı eklemelidir. (Bu alanda sadece fotoğraf eklenmesi zorunludur)  Tarif Gönder sayfasında yer alan Hazırlanışı tarifinizin yapılış aşamalarının metin ile anlatılacağı alanı belirtmektedir. Hazırlanışı alanına tarifinizin yapım aşamaları detaylı ve anlaşılır bir şekilde yazılmalıdır. (Bu alanın doldurulması zorunludur)  Tarif Gönder sayfasında yer alan Malzemeler alanından tarifinize ait malzeme bilgilerini girebilirsiniz. Malzeme bilgileri alt alta girilmelidir. Malzeme editörü sol üst kısmında yer alan Liste Görünümü ile malzemelerinizi daha okunaklı ve anlaşılır bir görüntüye kavuşturabilirsiniz. Malzemeleri Miktar bilgisini de belirterek girebilirsiniz. Malzeme bilgileri sadece kullanılan malzeme ve miktar bilgilerinden oluşmalıdır. (Bu alanın doldurulması zorunludur)  Tarif Gönder sayfasında yer alan Video (Youtube Embed) tarifinizin mevcut ise youtube video embed kodu'nun ekleneceği alanı belirtmektedir. Bu alana sadece Youtube da yer alan videolara ait embed kodu eklenebilir. (Bu alanın doldurulması zorunlu değildir)  Tarif bilgileriniz doldurulduktan sonra Kaydet butonuna basılarak kaydedilmelidir.

  Tarifiniz girilirken Tarif Adı ve Kategori bilgilerinin girilmesi durumunda her düzenlemeniz otomatik olarak Taslak biçiminde geçici olarak saklanmaktadır. Yarım kalan tarifinizi dilediğiniz zaman mutfağınız altında yer alan Taslaklarım altından ulaşabilir, işlemlerinizi tamamlayarak yayına alabilirsiniz.

  Not: Taslak olarak kaydedilen tarifler "Yayına Gönder" işlemi gerçekleştirilene kadar yayına girmemekte, kullanıcılar tarafından görüntülenmemektedir.

 • Nasıl Üye Olurum?

  Leziz Yemeklerim'e bilgisayarınız, tablet veya telefonunuz üzerinden üye olabilirsiniz. Leziz Yemeklerim 2 adet üyelik sistemine sahiptir.

  Site üzerinden yapılacak üyelik işleminde E-Posta adresinizi, Mutfak Adınızı (Tüm kullanıcıların göreceği tariflerinizin yayınlanacağı profilinizin adını belirtir ve daha sonra dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz) ve Leziz Yemeklerim için oluşturacağınız şifre bilginizi girerek üye olabilirsiniz.

  Facebook ile üye olmak için Facebook ile Üye Ol butonu ile tek adımda üyelik işleminizi tamamlayabilirsiniz.  Bilgisayarınız ve tabletiniz üzerinden üye olma ekranına, sayfanın sağ üst kısmında yer alan Üye Girişi butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.  Mobil cihazlarınızda yine sayfanın üst kısmında bulunan Menü ikonuna tıklayarak açılan menünün alt kısmında yer alan Üye Ol linki üzerinden ulaşabilirsiniz.


 • Mutfak Adımı Nasıl Değiştirebilirim?

  Mutfak adınızı, Leziz Yemeklerim'e üye girişi yaptıktan sonra kullanıcı menüsü üzerinden Profil Ayarları sayfasına ulaşarak, bu sayfada bulunan Kullanıcı/Mutfak Adı bilginizi güncelleyerek kolayca değiştirebilirsiniz.


 • Tarifi Nasıl Beğenirim? Tarifi Beğenmek Ne İşe Yarar?

  Leziz Yemeklerim'de tarifleri tarif detay sayfasında bulunan Beğen butonu aracılığı ile tek adımda beğenebilirsiniz. Beğendiğiniz tarifler, size ait Beğendiklerim sayfası altında toplanmaktadır.
  Bu şekilde beğendiğiniz tariflere dilediğiniz zaman kolayca ulaşabilir, beğenme özelliğini sanal bir tarif defteri şeklinde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda tarifleri beğenerek tarifleri paylaşan diğer mutfaklarımıza desteğinizi ve beğeninizi sunmuş olacaksınız.

 • Tarife Nasıl Oy/Yıldız Verebilirim? Tarife Oy/Yıldız Vermek Ne İşe Yarar?

  Leziz Yemeklerim'de tariflere tarif detay sayfasında, yapılışı alanı altında bulunan Yıldız Alanı aracılığı ile tek adımda oy/yıldız verebilirsiniz. Oy/Yıldız verdiğiniz tarifler, diğer kullanıcılarımıza daha doğru ve kaliteli tarifler sunmamıza olanak sağlayacak ve mutfaklarımızı daha doğru değerlendirmemiz için bizlere yardımcı olacaktır.

 • Mutfakları/Kullanıcıları Nasıl Takip Edebilirim?

  Mutfakları, tarif detay sayfası sağ alanında bulunan tarifin sahibi olan mutfağa ait Mutfak Kartı üzerinde bulunan Takip Et butonu veya mutfak sayfasına girerek üst kısımda bulunan Takip Et butonu aracılığı ile kolayca tek adımda takip etmeye başlayabilirsiniz.


 • Mutfakları Takip Etmek Ne İşe Yarar?

  Bir mutfağı takip etmeye başladığınızda, Leziz Yemeklerim Anasayfa'sı takip ettiğiniz mutfaklar ile sizin için kişiselleştirilerek, takip ettiğiniz mutfakları daha yakından takip etmenize olanak sağlar. Aynı zamanda, bildirimler ile takip ettiğiniz mutfakların yeni tarif yükleme, tarif güncelleme vb. aksiyonlarından hemen haberdar olabilirsiniz.

 • Bildirimler Nedir?

  Leziz Yemeklerim Bildirim Sistemi, takip ettiğiniz mutfaklara ait aksiyonları; Tarif Yükleme, Tarif Düzenleme vb. size bildirim olarak göstererek, hemen haberdar olmanızı sağlar. Aynı zamanda, diğer mutfakların/kullanıcılarımızın sizin mutfak ve tariflerinize yaptıkları beğeni, oy verme vb. aksiyonları hemen bildirim olarak size sunarak, site üzerindeki tüm etkileşimleri hızlı ve tek noktadan takip etmenizi sağlar.

Leziz Yemeklerim
Leziz Yemeklerim
Leziz Yemeklerim
Leziz Yemeklerim