Ev Yoğurdu Yapımı

MALZEMELER:

  • 5 Kg Süt
  • 5 Yemek Kaşığı Dolusu Yoğurt

TARİFİ - NASIL YAPILIR ? :

Ev Yoğurdu Yapımı, Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır?

30 yıldır yoğurdu evde yaparım. Yemek ile yoğurt değil, yoğurt ile yemek yiyenlerdenim. Çok da faydasını gördüm. Sofralarımızdan eksik etmediğimiz, pek çok yemekte de kullandığımız yoğurt sağlığımızın yapı taşı bir Probiyotiktir. Besin değeri yüksektir. Laktik asit fermantasyonu sonucunda elde edilen ve canlı laktik asit bakterileri içeren fermente bir süt ürünüdür. Hangi süt olursa olsun hepsinden yapılan yoğurt çok faydalıdır. Makineleşme ile hazır yoğurtlar pek çok çeşitte insanların ihtiyacına ve beğenisine sunuldu. Köy sütü dediğimiz pastörize edilmemiş üreticiden alınan sütün evde kaynatılıp  mayalanması ile yapılan ev yoğurdu ise her zaman 1 numara olmaya devam ediyor. Ev yoğurdu mineral, vitamin bakımından zengin, bağışlık sistemini güçlendiren şifa kaynağıdır.  

Ev yoğurdu yapımı için 5 kg sütü alacak büyük bir tencerem var. Sütü tencereye koyup önce kaynatıyoruz. Kaynamaya başlayınca altını kısıyoruz. Çok hızlı ateşte kaynatmayın sütün yarısı uçar. 10 dakika kadar karıştırıp havalandırarak kaynatıyoruz. Altını kapatıp soğumaya bırakıyoruz. 

Kaymak sevmiyorsanız üzerinden alabilir. Arasıra  parmağımızla  kontrol ediyoruz.. Parmağınızı süte batırınca 8e kadar sayıyoruz. İçinde durabiliyorsa mayalamaya uygun hale gelmiştir. 

Sütü kaynattığım tencerede mayalıyorum. Bir kaseye 5 yemek kaşığı ev yoğurdunu koyuyoruz. Maya olarak kullanılacak yoğurdun da ev yoğurdu olması şart. Her 1 kilo  için 1 yemek kaşığı yeterli. Sütten azar azar mayalık yoğurda koyup karıştırarak ılıtıyoruz. Yavaşça döküp karıştırıyoruz. 

Üzerine kevgiri kapatıyoruz. Delikli olduğu için buharı uçuyor. Kapağını kapatmıyoruz. O zaman buhar içine akar, sulu olur. 

Tencereyi sarıyoruz. 4 saat sonra mayalanmış yoğurt tutmuş oluyor. Açıp, kapağını kapatmadan 1 gece buzdolabında bekletiyoruz. Ertesi gün kapağını kapatabilirsiniz. 

Ev yapımı yoğurdunuz yenmeye hazırdır. Afiyet olsun.RESİMLİ ANLATIM :

Ev Yoğurdu Yapımı in it
Ev Yoğurdu Yapımı in it
Ev Yoğurdu Yapımı in it

KAÇ KALORİ:

1 Porsiyon 112 kalori

OY VER:

Bu tarife kaç yıldız verirsiniz?

YORUM YAZ:

BENZER TARİFLERİ GÖSTER
Leziz Yemeklerim
Leziz Yemeklerim
Leziz Yemeklerim
Leziz Yemeklerim