Sütlü Ekmek

MALZEMELER:

  • 2 Çorba Kaşığı Yaş Maya
  • 5,5 Su Bardağı Un
  • 3 Çay Kaşığı Tuz
  • 2 Çay Kaşığı Toz Şeker
  • 1,5 Çorba Kaşığı Yumuşak Margarin
  • 2 Adet Yumurta
  • 1 Su Bardağı Süt
  • 5 Çorba Kaşığı Ilık Süt

TARİFİ - NASIL YAPILIR ? :

Mayayı 5 yemek kaşığı ılık sütte çözdürelim. 10 dakika kabarmasını bekleyelim. Tuzu unla karıştırıp ekleyelim. Ardından margarini, toz şekeri, yumurtayı ilave edelim. Sütü azar azar katalım ve bu arada hamuru yoğuralım. Yoğurma işlemini olabildiğince uzun tutalım. Hamur yumuşak bir hal aldığında üzerine bıçakla bir artı işareti yapıp hacmi iki kat artıncaya kadar dinlendirelim. Sonra bir kez daha yoğuralım ve tekrar üzerini çizip biraz daha mayalanmaya bırakalım. Bunun ardından son bir kez daha yoğuralım. Fırını 230 dereceye ayarlayalım ve 15 dakika ısıtalım. Hamura dilediğimiz şekli verelim, üzerine artı işareti çizelim, yağlı kağıt serilmiş bir tepsiye yerleştirelim ve fırının orta kademesine koyalım. Hamur 10-15 dakika sonra şişmeye, daha sonra kıtırlaşmaya başlayacaktır. Çabuk kıtırlaşmayı önlemek için fırının en alt katına bir kap içinde sıcak su koyalım.

CEVİZLİ, ZEYTİNLİ, HAŞHAŞLI EKMEK YAPMAK İÇİN: Hazırladığımız hamura dilediğimiz malzemeleri yedirelim. İstediğimiz şekli vererek pişirme işlemine geçelim. 

 YUVARLAK SOMUNLAR YAPMAK İÇİN: Hazırladığımız hamuru, küçük bir patates boyutunda parçalara ayıralım ve yuvarlayalım. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye dizip 10-15 dakika pişirelim.  

 ÖRGÜ EKMEK YAPMAK İÇİN: Hamuru 1,5 cm eninde, 15 cm uzunluğunda şeritler hazırlayacak şekilde parçalara bölelim. Şeritleri düğüm yapar gibi birleştirelim. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye sıralayalım. 

 ÇİÇEK ŞEKLİNDE EKMEKLER YAPMAK İÇİN: Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparalım ve yuvarlayalım. Yağlı kağıt serilmiş tepsinin ortasına bir yuvarlak koyalım, diğer yuvarlakları da bunun etrafına sıralayıp birleştirelim. Fırında 13-18 dakika pişirelim.     

 Dilersek küçük ekmeklerimizin üzerine biraz su ile çırpılmış yumurta sarısı sürebiliriz. Ayrıca susam, çörekotu, haşhaş gibi malzemelerle süsleyebiliriz. Ekmeğimizi sütlü istemiyorsak, süt yerine su kullanabiliriz.  OY VER:

Bu tarife kaç yıldız verirsiniz?

YORUM YAZ:

BENZER TARİFLERİ GÖSTER
Leziz Yemeklerim
Leziz Yemeklerim
Leziz Yemeklerim
Leziz Yemeklerim