Pirzola Tarifi

MALZEMELER:

  • Yarım Kilo Kuzu Pirzola
  • 2-3 Fiske Kekik

MARİNE ETMEK İÇİN:

  • 1/2 Çay Bardağı Zeytinyağı
  • 2 Çay Kaşığı Tuz
  • 2 Çay Kaşığı Karabiber

PİŞİRMEK VE KIZARTMAK İÇİN:

  • 1/2 Çay Bardağı Sıvıyağ
  • 1 Çay Bardağı Sıcak Su

TARİFİ - NASIL YAPILIR ? :RESİMLİ ANLATIM :

Kuzu Pirzola Tarifi için kasabınızdan veya market den 500 gr. kuzu pirzola alıyoruz. Yarım kilo pirzoladan ortalama olarak 5-6 adet pirzola çıkacaktır. 

Püf nokta: Önemli nokta etinizi tencerede pişirirken daha iyi ve kolay pişmesi için kasaba alırken pirzolaları dövdürmeniz olacaktır.

Kuzu Pirzola yapımına malzemelerimizi hazırlamak ve pirzolalarımızı iyice yıkayarak başlayalım. 

Pirzolalarımızı marine etmek için tuz, zeytinyağı ve karabiber gerekmektedir. Marine işlemi pirzola yumuşak bir et olduğu ve dövüldüğü için 10-15 dk. yeterli olacaktır. Marine ederken etlerimizi zeytinyağı, tuz ve karabiber ile elimizle iyice ovarak tencereye diziyor ve 10-15 dk. kadar bekletiyoruz. Bu şekilde hem baharatın tadını alacak hemde tuz ve yağ ile yumuşayacaktır.

Pirzola Tarifi in it

Pirzolalarımız marine ettikten sonra tenceremize 1/2 çay bardağı sıvıyağımızı ekliyor ve kısık ateşte yağımız kızarmadan etlerimizi ekleyerek ocağa alıyoruz. 

Püf nokta: Yağımızın kızarmamış olması önemli etimizi mühürlemek istemiyoruz, kızarmış yağ ile yaptığınızda dış zarı daha sert bir et sunumu ile karşılaşıyor olursunuz.

Pirzola Tarifi in it

Ardından tavamızın/tenceremizin kapağını kapatarak etlerimizi pişmeye bırakıyoruz. 

Yaklaşık 5-10 dk. içerisinde etlerimiz iyice suyunu bırakmaya ve renk değiştirmeye başlayacaktır. 

Bu noktada etlerimizin baharatlarını atıyoruz. Damak zevkinize göre farklı baharatlarda kullanabilirsiniz ben en çok kekik sevdiğim ve çok yakıştığını düşündüğüm için kaynamakta olan etlerin üzerine kekik gezdiriyorum.

Pirzola Tarifi in it

Baharatlarımızı da gezdirdikten sonra tenceremizin/tavamızın ağzını kapatarak 25-30 dk. kadar kısık ateşte etlerimizi pişmeye bırakıyoruz. 

Püf nokta: Kısık ateşte belirttiğim miktardaki pirzola eti ve su miktarı ancak çekecek ve etleriniz tam kıvama gelecektir. Burada kapağının açılmaması ve sürekli olarak belli aralıklar ile su miktarını takip etmeniz etlerinizin yanmaması ve tam kıvamında olması için önemlidir.

Kuzu Pirzola Tarifi oldukça basit ve son derece lezzetli bir yemektir. Mutfağınızda kolay ve hızlı bir şekilde hazırlayabilir oldukça lezzetli bir sofra kurabilirsiniz.

Afiyet olsun!

Pirzola Tarifi in it

KAÇ KALORİ:

1 Porsiyon 240 kalori

OY VER:

Bu tarife kaç yıldız verirsiniz?

YORUM YAZ:

YORUMLAR:

seyhanin_pisirdikleri9696
seyhanin_pisirdikleri9696 6 yıl önce

ellerine sağlık güzelim

DİĞER YORUMLARI GÖSTER (7)
BENZER TARİFLERİ GÖSTER
Leziz Yemeklerim
Leziz Yemeklerim
Leziz Yemeklerim
Leziz Yemeklerim