Kar Topu Tatlısı

ŞERBETİ İÇİN:

 • 2. 5 Su Bardağı Şeker
 • 3. 5 Su Bardağı Su

MUHALLEBİSİ İÇİN:

 • 7. 5 Su Bardağı Süt (1.5 Litre)
 • 1. 5 Su Bardağı Şeker
 • 4. 5 Yemek Kaşığı Nişasta
 • 4. 5 Yemek Kaşığı Un
 • 1 Yumurta
 • 1 Paket Vanilya
 • 100 Gr Margarin Ve Tereyağı
 • 3 Yemek Kaşığı Köpürtülmüş Şanti

BULAMAK İÇİN:

 • Hindistan Cevizi

TARİFİ - NASIL YAPILIR ? :

Kar Topu Tatlısı için öncelikle kemal paşa tatlımızı hazırlamakla işe başlıyoruz. Bunun için paketin arkasındaki tarife göre veya benim yaptığım gibi şekeri karamelize ederek şerbetini hazırlıyoruz. Bu şekilde daha lezzetli olduğunu düşünüyorum. Şekeri tenceremize alıp eriyene kadar tahta kaşıkla ara ara karıştırıyoruz. Fakat dikkat edin yakmayın yoksa tadı acımsı olur. 

Eriyen ve karemelize olan şekerimize suyu ekleyip, tekrar sertleşen şekerimiz tamamen eriyene kadar kaynatıyoruz.Şeker tamamen eridikten sonra içine kemal paşalarımızı atıp ocağın altını kısıyor. 

Tencerenin kapağını kapatıp Yaklaşık 5 dakika beraberce kaynattıktan sonra ocağın altını kapatıyoruz. Bir süre daha tencerede kapağı kapalı şekilde bekletiyoruz. Şerbetini çeken kemal paşalarımızı bir süzgece alıp eğer varsa fazla olan şerbetini süzdürüyoruz ve bizde bu arada muhallebisini hazırlıyoruz.

Bunun için tenceremize unu, nişastayı, şekeri ve yumurtayı ekleyip yavaş yavaş sütü ekleyerek iyice karıştırın. Ardından ocağın üzerine alıp muhallebi kıvamında pişirin. Pişen muhallebinizi ocaktan alıp içine margarin (veya tereyağı) vanilya ve 3 yemek kaşığı köpürtülmüş şantiyi ekleyip çırpıyoruz. 

Sıra geldi kalıplara yerleştirmeye. 

Öncelikle kullanacağınız kalıpları mutlaka sudan geçirin. Kalıp tercihi size kalmış.İster fincan, ister silikon ister kase ne tür kalıp kullanmak isterseniz….. Ben küçük reçelliklerde bazen slikon kalıplarda, bazende muhallebisini yoğun.İstersem sufle kaplarında yapıyorum.  Şekil vermek istediğiniz kalıpları seçtikten sonra (sudan geçirmeyi unutmayın ) Öncelikle kabınıza bir miktar muhallebi koyun. 

Ardından bir adet kemal paşa yerleştirip üzeri kapanana kadar tekrar muhallebi dökün. Tüm muhallebiniz bitene kadar işlemi tekrarlayıp ılındıktan sonra buzdolabına kaldırın. Mümkünse bir gece buzdolabında vaktiniz yoksa dondurucunuzda iyice soğutup kalıpların kenar kısımlarını ortaya doğru hafif çekerek hava almasını sağlayıp, ters çevirerek kalıptan kolayca çıkarın ve bolca hindistan cevizine bulayıp istediğiniz gibi sunuma hazırlayarabilirsiniz. Kar Topu Tatlısı servise hazır. 

Eğer kalıplarınızı büyük kullanmazsanız. Bu muhallebi ölçüsüyle yaklaşık 22 adet tatlı çıkıyor. Büyük kalıplarda yapsanız daha az çıkar ve artan kemal paşalarınızı sunum esnasında üzerine koyarak servis edebilirsiniz. 

AFİYET ŞİFA OLSUNKAÇ KALORİ:

1 Porsiyon 225 kalori

OY VER:

Bu tarife kaç yıldız verirsiniz?

YORUM YAZ:

BENZER TARİFLERİ GÖSTER
Leziz Yemeklerim
Leziz Yemeklerim
Leziz Yemeklerim
Leziz Yemeklerim