Çekiçte Zeytin (Kırma Zeytin)

MALZEMELER:

  • 5 Kg Yeşil Zeytin
  • 2 Lt Su
  • 1 Su Bardağı İri Tuz (Salamuralık)
  • 1 Adet Limon
  • 1 Limonun Suyu
  • Zeytinyağı

TARİFİ - NASIL YAPILIR ? :

Yeşil zeytini harika bir kahvaltılık haline getirmek için; Kırma zeytin (egede çekiçte zeytin denir) veya çizme zeytin yöntemiyle bozulmadan uzun süre saklayabiliriz. 

Çekiçte Zeytin (Kırma Zeytin) tarifi için ilk olarak yeşil zeytinleri yıkayalım. 

Kırma (Çekiçte) zeytin yapmak için; Bir çekiç yada taş veya havan yardımı ile çekirdeklerini parçalanmadan kıralım. .Çizme zeytin yapmak için; Zeytinleri üç yerinden bıçakla çekirdeğe kadar çizin. Daha sonra ise kavanoza koyup üzerini su ile dolduralım. 

Zeytinlerin acısının gitmesi için hemen hemen hergün suyu değiştirelim. Yaklaşık 7-8 gün sonra zeytinden tadalım, acılığı gitmemişse damak tadınıza göre bir kaç gün daha işleme devam edelim. Zeytinlerin acılıkları tamamen gittiği zaman tatlandırmak üzere salamura suyunu hazırlayalım. 

Salamura suyunu hazırlamak için; Zeytinin kabına temiz suyu dolduralım.. (Bu şekilde ne kadar su kullanacağımızı belirliyoruz.) Bu suyu başka bir yere boşaltıp kaba zeytinleri alalım. Zeytinleri yerleştirirken aralara limon dilimlerinide ilave etmeyi unutmayın. Ayırdığınız suya kalın tuzu yavaş yavaş dökerek karıştıralım.

Burada salamura için tuzun yeterli olup olmadığını anlamak için yumurta testi yapın. Tuzu karıştırdıktan sonra suyun içine yumurtayı iyice yıkadıktan sonra bırakalım. Yumurta suyun üzerinde kalıyorsa tuz miktarı yeterlidir. 

1 limonun suyunu ilave edelim.Hazırladığınız bu suyu zeytinlerin üzerine dökelim.. En üste zeytinlerin hava ile temasını önlemek içinde yüzeyi kapatacak kadar zeytinyağını ilave edip kapağı kapatalım. 

Yaklaşık bir hafta sonra zeytinler tatlanmış olarak yemeğe hazır olacaktır. Sofrada zeytinyağı, kekik, kırmızı pul biber ve limon ile tatlandırabilirsiniz. 

Afiyet olsun.KAÇ KALORİ:

1 Porsiyon 30 kalori

OY VER:

Bu tarife kaç yıldız verirsiniz?

YORUM YAZ:

BENZER TARİFLERİ GÖSTER
Leziz Yemeklerim
Leziz Yemeklerim
Leziz Yemeklerim
Leziz Yemeklerim