Karışık Turşu Yapımı

MALZEMELER:

  • 4 Kg Karnıbahar
  • 3 Kg Kırmızı Biber (Kapya)
  • 2 Kg Havuç
  • 1 Kg Yeşil Domates
  • 1.100 Ml Sirke
  • 1/2 Ml Sıvıyağ
  • 600 Gr. Şeker
  • 300 Gr. Tuz

TARİFİ - NASIL YAPILIR ? :RESİMLİ ANLATIM :

Evet arkadaşlar, bugünkü ilk dersimiz Tarih Kağıdı kalemi çıkartıp not alın. Eskiden Bulgaristan krallarına, Rus imparatorlarına Çar (Tsar) denirmiş. Şimdi tarifini vereceğim turşunun adı da Tsarska Turşiya, yani Çarların Turşusu. Bu hayatımız boyunca bize çok lazım olacak değerli bilgiyi niye veriyorum her yemekte olduğu gibi bunun da en az onlarca yapılış şekli var. Ben yıllardır yaptığım tarifi vereceğim. 

Bu yağlı ve biraz şekerli bir turşu, biraz meze tarzında. Fakat içindeki malzemeleri farklı oranlarda ve çok değişik şekillerde yapan da var. Belki araştırmak istersiniz diye bu bilgiyi paylaştım. Ay adına da bir gülüyorum ya... neyse

Aslında verdiğim tarifleri mevsiminde, zamanında veririm, ama bu turşu tarifini şimdiden vereyim. İnşallah yaz gelince de bol bol turşu ve kışlık tarifi paylaşırım. 😊

Karışık Turşu tarifi için bütün malzemeler yıkanır ve istenilen şekilde büyük bir kaba (leğene) doğranır. İçine sirke, yağ, tuz ve şeker eklenir ve karıştırılır. Üzeri kapatılır. Ara ara tahta kaşık yardımıyla karıştırılır. Bu şekilde bir gece bekletilir. Ertesi gün kavanozlara doldurulur. Suyu da hepsine paylaştırılır. Kavanozlar sıkıca kapatılır. Büyük bir tencerede kaynamaya başladıktan itibaren beş dakika kaynatılır. Sıcak sıcak ters çevrilir ve üzeri kalın bir örtü ile örtülür. Ertesi gün kaldırabiliriz. 

(Bunlar benim geçen yıldan kalan turşularım. Ben kaynatma yerine bulaşık makinesinde pastörize ettim. Ak pak oldular 😀 Hiç bozulan eriyen olmadı. Arkadaşlar malzemeler toplamda 10 kg olacak şekilde ayarlayarak, yerlerini değiştirebilirsiniz. Hangisini daha çok seviyorsanız çoğunluk ondan olabilir. Bu miktar fazla derseniz bütün malzemeyi yarı yarıya oranda düşürebilir o şekilde deneyebilirsiniz.) 

AFİYET OLSUN!

Karışık Turşu Yapımı in it
Karışık Turşu Yapımı in it

KAÇ KALORİ:

1 Porsiyon 60 kalori

OY VER:

Bu tarife kaç yıldız verirsiniz?

YORUM YAZ:

YORUMLAR:

Bergüzar'ın Mutfağı
Bergüzar'ın Mutfağı 8 yıl önce

karnabahar turşusu hiç denemedim merak ettim şimdi 😊 ellerinize sağlık.

Komşu Mutfak
Komşu Mutfak 8 yıl önce

Teşekkür ederim, ben çok seviyorum turşuda karnabaharı.

DİĞER YORUMLARI GÖSTER (3)
BENZER TARİFLERİ GÖSTER
Leziz Yemeklerim
Leziz Yemeklerim
Leziz Yemeklerim
Leziz Yemeklerim