Diyette Olmazsa Olmaz Gıdalar

Kilo verirken belli başlı kuralları hepimiz biliyoruz az kalorili beslen, spor yap ve kilo ver. Peki az kalorili beslenirken sağlıklı gıdaları alıyor muyuz? Spor için yeterli besin alabiliyor muyuz? Bizi tok tutan gıdalar hangileri? 


1. Baharatlar

Diyetteyken yemeklere tuz konulmaması gerektiğini çünkü vücutta ödeme neden olduğu için kilo vermemizi zorlaştırdığını hepimiz biliyoruz. Tuzsuz hazırlanan yemekler tatsız olduğu için yiyemiyorsanız tuz atmak yerine bol baharatlı yapabilirsiniz. Baharatlar yemeklerinize lezzet katmasının yanında baharat metabolizma hızlandırma özelliği ile kilo vermenize yardımcıdır.

Diyette Olmazsa Olmaz Gıdalar

2. Yumurta

Diyetle sporu bir arada götürüyorsanız en çok almanız gereken besin ögesi proteindir. Bir kişinin günlük alması gereken protein miktarı kilo başına 0,8g proteindir yani 80kg olan bir kişi günlük 64g protein almalıdır. Peki en sağlıklı en saf proteini nasıl alırız? Kesinlikle yumurta ile... Yumurtanın bir tanesinin 8g protein içermesinin yanı sıra proteinin yapı taşı olan aminoasitlerden vücutta üretimi olmayan esansiyel (dışarıdan alınması zorunlu) aminoasitlerin hepsini içeren yani tam protein yapıda nadir bir gıdadır. Her sabah kahvaltımızda yumurta yiyerek sağlıklı beslenmenin yanı sıra sporumuza katkı sağlar ve tok tutmada birebirdir.

Diyette Olmazsa Olmaz Gıdalar

3. Tarçın

Yemek yedikten 1-2 saat sonra acıkıyor musunuz ve yemeğe mi saldırıyorsunuz bunu önlemenin en kolay yolu tarçın çünkü tarçın kandaki insülin miktarını düzenleyerek acıkmayı önler. Öğün aralarınızda çayınıza çubuk tarçın atarak ya da kaynamış suya çubuk tarçın atarak tüketebilirsiniz. Ayrıca ara öğünlerde yoğurt tüketirken içerisine toz tarçın karıştırarak tükettiğinizde daha geç acıktığınızı siz de fark edeceksiniz.

Diyette Olmazsa Olmaz Gıdalar

4. Kahve

Her gittiğimiz misafirlikte duyduğumuz güzel soru kahvenizi nasıl alırsınız? Kahve içerdiği polinel ve antioksidanların yanı sıra metabolizma hızlandırıcı etkisi vardır. Yani Türk kahvenizi (ama unutmayın şekersiz) günde 2 kere büyük bir keyifle içebilirsiniz. Sadece Türk kahvesi değil aslında tüm kahveler aynı şekilde metabolizma hızlandırıcı etkisi vardır. Ayrıca yapılan araştırmalar spordan yarım saat önce içmenin en etkili yöntem olduğunu gösteriyor. Tek unutmamanız gereken ekstra krema ve şeker sizi hedefinizden uzaklaştıracak en büyük etken.Bu nedenle kahvenizi sade içmeyi tercih etmelisiniz.

Diyette Olmazsa Olmaz Gıdalar

5. Yoğurt

Diğer bir Türk yapımı ve dünyaya bizden yayılan mucizevi gıda yoğurt. Sayılamayacak yararlarının yanı sıra bir diğer faydası içeriğindeki konjuge asit sayesinde karın yağlarını eritmesidir. Her gün düzenli yoğurt tüketilmesi daha hızlı kilo kaybına yardımcı olur. Ama unutmayın ki hazır olarak aldığınız meyveli yoğurtlar içerdiği şeker nedeniyle kilo vermenize pek de yardımcı olmaz bunu yerine kendiniz evde doğal meyve ve tarçınla çeşit çeşit meyveli yoğurt hazırlayabilirsiniz.

Diyette Olmazsa Olmaz Gıdalar

6. Kuruyemiş

Kuruyemiş diyette mutlaka tüketilmesi gereken gıdaların başında geliyor. İçerdiği yağ doğal ve doymamış yağ olması nedeniyle vücudumuzun yağ ihtiyacını karşılıyor. Kuruyemiş tüketirken en önemli nokta aşırıya kaçmamak oluyor. Televizyonun başında bir paket çekirdek çitlemekten bahsetmiyoruz tabi ki. Bunun yerine ara öğünlerde kuru kayısı ile 3-4 adet ceviz, 5-6 adet badem ya da fındık, bir avuç kadar leblebi yenebilir.

Diyette Olmazsa Olmaz Gıdalar

7. Yulaf

Sabah kahvaltınızda ekmek yerine yulaf yediğinizde acıkmanın çok az olduğunu göreceksiniz çünkü yulaf tahıllar içerisinde daha fazla çözünebilen posa içermesi ile öne çıkıyor. Yulaf tüketildikten sonra içinde bulunan lifler su ile birleşip jelleşir ve mideyi daha yavaş geçer böylece uzun süreli tokluk hissi sağlar. Ayrıca demir, selenyum, manganez, çinko, E vitamini ve diğer B grubu vitaminlerinin iyi bir kaynağıdır. Yüksek oranda çözünebilir posa ve antioksidan özelliği ile yulaf kanserden korunmada kullanılabilecek mucize besinlerden birisidir.

Diyette Olmazsa Olmaz Gıdalar

8. Bitter Çikolata

Siz de diyette tatlısız yapamayanlardansanız tatlı krizine girip diyeti bozanlardansanız bitter çikolatayla bunun üstesinden gelebilirsiniz. Yapılan pek çok araştırma, çikolatanın, özellikle bitter çikolatanın, düşük miktarlarda tüketildiğinde sağlığa faydalı olduğunu ortaya koyuyor. Çeşitli hormonların salgılanmasını düzenleyerek sindirim sistemi, kalp damar sistemi ve ruh hâli üzerinde olumlu etkilere neden oluyor. Az miktarda tüketilen çikolata, faydalı kolesterol seviyesini yükseltip kan basıncını düzenleyerek kalp dolaşıma sisteminize; ensülin hassasiyetinizi yükselterek kilo kontrolüne; hormon dengenizi düzenleyerek ruh hâlinize ve tatlı krizlerinizi bastırarak sağlıklı beslenmenize yardımcı olabilir. Ama her zaman hatırlattığımız gibi; kararında tüketmek şartıyla…

Diyette Olmazsa Olmaz Gıdalar

9. Yeşil Çay

Kahvaltınızda, cafede ya da evde çay isterken başına yeşil eklerseniz belki de diyetiniz için en faydalı şeyi yapmış olacaksınız. Yeşil çay, köken olarak diğer çaylardan çok farklı olmamakla birlikte yüksek anti-oksidan kapasitesiyle içeceklerin baş tacı sayılabilecek niteliktedir. Sindirim sorunları yaşayanlar için yeşil çayın ayrı bir önemi var. Bazı çalışmalara göre yeşil çay tüketimi, sindirimi rahatlatıyor. Şekersiz içmeyi unutmayın…

Diyette Olmazsa Olmaz Gıdalar

10. Limonlu Su

Gündelik hayatta ve diyette su tüketiminin yararlarından bahsetmeye gerek yok çünkü bunu yıllardır her yerden duyuyoruz biliyoruz ve uyguluyoruz. Güne su ile başlarken içerisinde yarım limon sıktığımızda sindirim sistemindeki toksinlerden arındırılmış olup sindirip rahatsızlıklarına son verir. Mide asidi yüksek olan kişiler sürekli bir şeyler yiyerek mideyi bastırma eğiliminde olurlar, ılık limonlu suyu düzenli içtiğimizde ise mide asit oranı düzenlenir daha geç acıkmamızı ve daha hızlı kilo kaybı sağlar. Ayrıca limonun içerisinde bulunan pektin lifi acıkmayı geciktirir.

Diyette Olmazsa Olmaz Gıdalar
Leziz Yemeklerim
Leziz Yemeklerim
Leziz Yemeklerim
Leziz Yemeklerim